(VIDEO) Povreda najboljeg svih vremena ih nije uzdrmala: Portugal je novi prvak Evrope

11.02.2018 u 07:59

Portugal je novi prvak starog kontinenta!

Portugalci su u finalnom meču savladali Španiju poslije produžetaka rezultatom 3:2 i tako osvojili prvu titulu šampiona starog kontinenta. Kao iz snova su meč počeli Portugalci, pa je najbolji futsaler svijeta Ricardinho već u prvom minutu iskoristio kiks Miguelina i doveo Portugal u vodstvo od 1:0!

To je 'otvorilo' utakmicu pa smo do kraja prvog poluvremena vidjeli nekoliko sjajnih prilika na obje strane, ali mreže su mirovale sve do 19. minuta kada su Španci odigrali sjajnu akciju i Tolra je poslije popularne 'kašike' Lina šansu pretvorio u gol tako da se na odmor otišlo rezultatom 1:1.

Drugi dio igre donio je atomski futsal i jedne i druge selekcije pa je publika u 'Stožicama' ali i pored malih ekrana mogla da uživa u pravom spektaklu! Do prednosti su ipak stigli Španci i to preko Lina u 32. minutu. Sjajnu akciju iz slobodnog udarca izvela je Crvena furija, a golman Andre Sousa nije idealno postavio 'živi zid' pa je Lin ostao sam na drugoj stativi i nije mu bilo teško da loptu ubaci u mrežu.

Dodatni problem za Portugalce bio je i peti prekršaj koji su napravili pa su morali da budu dodatno oprezni do kraja meča. A kako to obično biva, nisu bili oprezni... Ipak, poslije šestog prekršaja koji je napravio možda i najslabiji akter meča Varela, Miguelin je kao i protiv Kazahstana uzdrmao okvir gola. Ovog puta prečka je bila protiv Španije, a od siline udarca Migelina gol se vjerovatno i dalje trese! Kazna je stigla veoma brzo. Portugalci su krenuli sa pet igrača u polju četiri minuta pre kraja susreta i u 39. minutu Bruno Coelho uspio je da sjajnu akciju pretvori u pogodak za veliku radost Ricardinha i ekipe!

Ušlo se u produžetke, a u prvom dijelu dodatne igre nije bilo većih prilika za pogodak sve do 45 sekundi pred kraj, a tada je Miguelin ostao sam 1 na 1 sa Andreom Sousom, ali je golman Portugala zaustavio ovaj udarac. U 20. sekundi drugog produžetka cijeli futsal svijet je zanijemio! Poslije bezazlenog duela Tolre i Ricardinha, portugalski čarobnjak je ostao na zemlji uz bolnu grimasu na licu, a da je u pitanju teža povreda govorila je i reakcija Tolre koji je isto trenutka pozvao ljekarsku službu da uđe u teren.

Ricardinho se nije vraćao na teren do kraja meča, a Španija je u istom minutu imala sjajnu priliku, ali je udarac Alexa zaustavila stativa. 3 minuta i 48 sekundi prije kraja susreta i Španija je napravila peti prekršaj pa su oba tima morala da budu dodatno oprezna kako eventualni novi kazneni udarac ne bi riješio pitanje pobjednika. Do kraja meča Španci su imali još dve prilike preko Lina i Solana, a onda 56 sekundi prije kraja utakmice nepažnja Solana i diskutabilna odluka sudijskog tandema koji svira bezazlen i može se reći nepostojeći faul Španaca na polovini Portugala i tako dao priliku Brunu Coelhu da iz penala sa 10 metara stigne do prednosti!

Ono što Miguelin nie uspeo da uradi Bruno Coelho jeste i rezantnim udarcem uz samo stativu pogodio mrežu Paca Sedana za 3:2! Krenuli su Španci sa igračem umjesto Sedana i imali su nevjerovatnu priliku 13 sekundi prije kraja susreta, ali je Andre Sousa odbranio nemoguće i tako donio titulu svojoj reprezentaciji! Treba napomenuti da je ovo nevjerovatna slučajnost sa šampionatom Evrope u fudbalu koji su Portugalci osvojili, a da se najbolji igrač njihove reprezentacije i jedan od najboljih igrača svijeta Cristiano Ronaldo povrijedio!

Portugal - Španija 3:2 (1:1;2:2) (Ricardinho 1', Bruno Coelho 39', 50'; Tolra 19', Lin 32')

Izvor: futsalbalkan.com