(FOTO) Remi Zrinjskog i Širokog u Mostaru, Olimpicu tri velika boda u Banja Luci

23.08.2015 u 20:54 Piše: Sport1.ba

Derbi petog kola BHT Premijer lige odigrali su Zrinjski i Široki Brijeg. Konačan rezultat glasio je 0:0.

Sam početak utakmice kasnio je radi koreografije domaćih navijača, koji su, bez obzira na mali prekid, napravili sjajnu atmosferu. Samo što je utakmica počela Zrinjski je mogao povesti, no niko nije ispratio jednu povratnu loptu u kazneni prostor. I narednu šansu za vodstvo je imao domaćin, u 11. minuti nakon kornera je šutirao Graovac, a Soldo fenomenalno brani. Pet minuta nakon toga linijski sudija griješi signalizirajući nedozvoljenu poziciju i tako prekida obećavajući napad Plemića. U 21. minuti Menalo šutira, a mladi Karačić sjajno brani. Odmah u idućem napadu na drugoj strani Todorović dobro šutira iz slobodnog udarca, no Soldo je odbranio. Imao je Zrinjski do kraja prvog poluvremena još dvije šanse, ali golman gostiju je u oba navrata spašavao svoj tim, pa se na pauzu otišlo rezultatom 0:0.

Početak drugog dijela ponudio je slabiju igru u odnosu na ono što smo gledali u prvom. Prvu ozbiljniju šansu bilježimo u 55. minuti kada je Pehar šutirao sa 20 metara, a Karačić odbranio. I naredna šansa vrijedna spomena je bio šut Pehara, još jednom neprecizno, a ovaj put u 68. minuti. U 84. solo akcija Wagnera, koji je krenuo ka golu Karačića, no Graovac je spasio gotovo siguran gol. Do kraja utakmice nije bilo promjene rezultata.

Zrinjski i sa remijem ostaje na prvoj poziciji BHT Premijer lige te je ovo Plemićima prvi, uslovno rečeno, kiks nakon pet kola, no vrijedi istaći i da Mostarci nisu primili gol ni nakon pet kola. S druge strane, Široki već tri kola ne zna za pobjedu.

HŠK Zrinjski: Karačić, Blaić, Graovac, Radulović, Žeravica, Todorović, Stojanović, Mešanović, Petrak, Laštro i Zakarić.

NK Široki Brijeg: Soldo, Barišić, Ćorić, Pehar, Ivanković, Wagner, Menalo, Sesar, Bralić, Crnov i Marković.

Zrinjski 0 - 0 Široki Brijeg

Jednu od dvije posljednje utakmice petog kola BHT Premijer lige odigrali su Borac i Olimpic, a konačan rezultat je glasio 0:1.

Borac je od prve minuta uspostavio terensku inicijativu, no nije uspijevao napraviti ništa konkretno ispred gola Olimpica, koji je imao i prvi ozbiljnu šansu na utakmici u 22. minuti nakon kornera, no Ružić je bio siguran. U 24. minuti velika šansa za domaće, Jović je izašao sam ispred Fejzića, koji fenomenalno reaguje te spašava svoj tim od sigurnog gola. Golman Vukova sjajno je intervenisao i u 30. minuti, kada je Subić pokušao zatresti mrežu njegovog gola. Iako su Banjalučani imali bolju igru i više šansi, u prvom poluvremenu je do gola stigao Olimpic. Muharemović je fenomenalno uposlio Pandžu, koji je preciznim šutem savladao Ružića za vodstvo od 1:0, kojim se otišlo na pauzu.

Drugo poluvrijeme Borac otvara poluprilikom preko Subića u 46. minuti, ali nije bio dovoljno skoncentrisan da bi napravio nešto više i postigao pogodak za svoj tim. Nakon te šanse, igra se većinom odvijala na sredini terena, ali niti jedna ekipa nije uspjevala da dođe u priliku za postizanje pogotka. U 61. minuti domaći su izveli jedan kontranapad nakon što su gosti imali korner. Nakon centaršuta u kazneni prostor, Koljić je pokušao gavom savladati golmana gostiju, ali je Fejzić bio priseban i ukrotio loptu.

Obje ekipe su pokušavale da naprave nešto više, ali polovinom drugog poluvremena gledali smo dosta rastrzanu utakmicu, u kojoj nije bilo izglednih šansi. U mnogome je tome doprinosio i težak teren na Gradskom stadionu u Banja Luci. Potom u samo dvije minute tri fantastične šanse. 77. minut donosi nam dvije prilike. Prvo Kuzmanović izlazi gotovo sam pred golmana Fejzića, ali oklijeva sa udarcem pa gosti loptu izbijaju u kontranapad iz kojeg je Raščić nakon što se oslobodio Saničanina, šutirao dosta slabo a Ružić brani njegov udarac. samo minut kasnije, Ružić izlazi kao pobjednik u duelu sa Handžićem kaji je nakon povratne lopte Karića, šutirao, ali golman domaćih odlično reaguje i brani njegov udarac.
U 86. minuti Predragović šutira sa nekih 12 metara, ali Jusufović je izblokirao njegov udarac. Domaći su do kraja imali još nekoliko poluprilika koje nisu uspjeli pretvoriti u pogodak. S druge strane, Karić je imao najbolju priliku za goste, ali Ružić ponovo brani.

Tako je Olimpic stigao do prve pobjede ove sezone, dok je Borac pretrpio prvi poraz u sezoni 2015/16.

FK Borac: Ružić, Saničanin, Vidović, Kikić, Jović, Stojanović, Đorđilović, Koljić, Subić, Bečelić i Radinović.

FK Olimpic: Fejzić, Imamović, Merajić, Regoje, Brković, Muharemović, Pandža, Karić, Handžić, Jusufović i Raščić.

Borac 0 - 1 Olimpic