(FOTO/VIDEO) Marković opet heroj Željezničara, Plavi s tri pobjede u nizu okončali polusezonu

03.12.2016 u 14:52 Piše: Kenan Kaloper

Željezničar i Čelik su danas odigrali susret 18. kola Premijer lige BiH, a bolji je bio domaći tim, koji je velikom mukom slavio pobjedu. Strijelac jedinog gola bio je Darko Marković u 82. minuti.

Nakon dvije vezane pobjede, Željezničar je sa velikim optimizmom dočekao duel sa Čelikom u okviru 18. kola Premijer lige BiH, s obzirom na činjenicu da zenički tim u ovom trenutku nema igrački kadar koji bi se trebao moći suprotstaviti snažnijim klubovima u ligi, a pritisnuti su i brojnim nefudbalskim problemima.

Željezničar je pred dosta dobro popunjenom Grbavicom jako agresivno otvorio susret i bio je dosta bolji protivnik od Čelika od starta utakmice, no već se na početku vidjelo da će Čelik igrati solidnu defanzivu i da Plavi neće doći do lakog trijumfa kako se možda prije utakmice očekivalo.

Već u prvih desetak minuta, Čelik je faulovima u relativno bezopasnim zonama počeo zaustavljati napade Željezničara, a rezultujući centaršutevi pred gol Branislava Ružića nisu iskusnom golmanu Zeničana stvarali previše problema.

Prvu ozbiljniju šansu Željezničar je stvorio u 19. minuti, kada je poslije kornera izbačena lopta došla do izvođača Samira Bekrića, a ovaj iz ponovljenog centaršuta pronašao Darka Markovića pred golom Čelika, no Markovićev udarac glavom je otišao pored gola.

Čelik je potom vezao dvije solidne šanse, a obje je promašio Pezer. Prvo je šutirao poslije kornera pored gola, a potom je nakon lijepe akcije po lijevoj strani i ubačaja Smrike iz jako izgledne pozicije šutirao još jednom van okvira gola.

Željezničar je potom preuzeo terensku inicijativu, a pomogao im je i crveni karton Semira Pezera, koji je dobio svoj drugi žuti karton već u 32. minuti. Prvo je 'požutio' poslije faula nad Memijom, a potom zbog faula nad Bekrićem.

Plavi su imali ogroman posjed do kraja poluvremena, ali dobro postavljeni odbrambeni blokovi Čelika tjerali su ih na centaršuteve u sredinu i prekide, iz kojih je tim Slavka Petrovića bio relativno bezopasan. S druge strane, Čelik je do kraja prvog poluvremena promašio još jednu dobru priliku, kada je poslije kontranapada Almir Pliska snažno šutirao sa dvadesetak metara, ali je njegov udarac odbranio dobro postavljeni Kjosevski.

Poluvrijeme je tako okončano bez pogodaka, a Željezničar je ofanzivno otvorio i drugi dio susreta. Ipak, nervoza se lagano počela uvlačiti u redove domaćih, pa su često brzopleto pokušavali rješavati akcije pred Čelikovim golom. Gosti su rijetko izlazili prema naprijed, ali su 55. minuti izgubili loptu na sredini terena, a Samir Bekrić je potom proigrao Miroslava Stevanovića, koji oštro centrira na drugu stranu, gdje Lendrić iz teške pozicije prebacuje gol Čelika.

Već u 58. minuti, Branislav Ružić odlično interveniše poslije udarca Darka Markovića i izbacuje loptu u korner, a u narednoj minuti se nakon kornera pred golom Čelika ne snalazi Jadranko Bogičević i ne uspijeva loptu pospremiti u mrežu.

Nastavili su domaći sa velikim pritiskom i gotovo da nije bilo minute u kojoj nisu ozbiljno prijetili golu Čelika. Međutim, do pogotka nisu mogli, jer su Ružić i njegovi defanzivci bili jako motivisani. U 66. minuti je Boccaccini poslije kornera glavom šutirao pored gola, a već u narednoj minuti je Ružić centaršut Križmana koji je išao u okvir gola izbacio u još jedan korner.

Željezničar je novu šansu stvorio u 73. minuti, kada je Jadranko Bogičević šutirao preko gola nakon dodavanja Miroslava Stevanovića iz pozicije iz koje je praktično morao pogoditi. Željezničaru je problem stvarala i činjenica da je Aleksandar Kosorić prvo igrao desnog pa lijevog beka nakon što je s klupe ušao umjesto povrijeđenog Siniše Stevanovića. Međutim, njegovi centaršutevi su bili jako loši i nisu stvarali probleme odbrani gostiju.

U 79. minuti, Lendrić je šutirao iz slobodnog udarca sa ivice šesnaesterca, ali je njegov udarac odbranio Ružić. Činilo se da je Željezničar u beznadežnoj situaciji, a onda je stigao do vodstva.

Igrala se 82. minuta kada su Plavi uspjeli da se doslovno izbore za svoj pogodak, a mrežu Čelika je pogodio Darko Marković za erupciju oduševljenja na Grbavici i, ispostavit će se kasnije, i pobjedu Željezničara od 1-0.

Do kraja susreta nije bilo promjena, pa je Željezničar na kraju slavio treću pobjedu u nizu, kojom je barem privremeno zauzeo 2. mjesto na tabeli. S druge strane, Čelik je ostao na pretposljednjem mjestu i na proljeće mu slijedi teška bitka za opstanak, kako u Premijer ligi, tako i za opstanak općenito.

FK ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Memija, S. Stevanović (od 45. Kosorić) Bogičević, Boccaccini, Marković, Blagojević (od 57. Radinović), Bekrić (od 81. Nikolić), Križman, M. Stevanović, Lendrić

NK ČELIK: Ružić, Popović, Hrkać, Pliska (od 86. Džafić), Marković, Jurković, Duvnjak (od 74. T. Adilović), Hećo, Pezer, Brković (od 83. H. Adilović), Smriko