(FOTO/VIDEO) Željezničar ostvario vrlo sigurnu pobjedu u Vitezu

19.11.2016 u 14:47 Piše: Kenan Kaloper

Fudbaleri Viteza ugostili su danas na svom terenu ekipa Željezničara u okviru 16. kola Premijer lige BiH. Gostujući tim je bio uspješniji i slavio je uvjerljivu pobjedu rezultatom 2-0.

Fudbaleri Željezničara su nakon dva uzastopna meča bez pobjede ostvarili premijerligaški trijumf, pošto su nakon dosta dobre partije sasvim zasluženo savladali Vitez i time se vratili ka gornjem dijelu tabele.

Prije utakmice Slavko Petrović je najavio određene promjene u sastavu, a Sandi Križman i Uglješa Radinović nisu počeli utakmicu jer nisu igrali previše borben fudbal u prethodnim mečevima, barem prema mišljenju trenera Željezničara. Na njihovim su mjestima zaigrali Milivoje Lazić i Samir Bekrić, a upravo su ovi igrači odigrali ključnu ulogu u ofanzivi Željezničara tokom dobrog dijela utakmice.

Željezničar je znatno bolje otvorio meč i imao je nekoliko solidnih akcija koje nije uspio kapitalizirati kvalitetnim udarcem, a prvu su šansu gosti imali u 15. minuti, kada je prema golu domaćina šutirao Ivan Lendrić. Bila je to sjajna prilika jer je lopta poslije centaršuta Milivoja Lazića slučajno došla do Lendrića i tako iznenadila odbranu domaćina, a ovaj je imao dosta prostora oko sebe. Uputio je dosta dobar udarac i golman domaćeg tima Nwolokor nije bio ni blizu te lopte, ali je ovaj pokušaj izblokirao Emir Hodžurda, nekadašnji član Plavih.

Novu veliku šansu Ivan Lendrić propušta u 22. minuti. Napadač Željezničara se našao u izglednoj poziciji poslije odličnog dodavanja Samira Bekrića, ali njegov udarac uz dosta muke Nwolokor odbija do stative.

Sve što nije ranije uspio da napravi, Lendrić je naplatio u 27. minuti. Centaršut Lazića sa lijeve strane Sadiković izbacuje glavom do Samira Bekrića na ivici šesnaesterca. Ovaj šutira, a djelovalo je da je Nwolokor ispravno procijenio let te lopte i da je bio na njoj. Međutim, loptu je u gol skrenuo Ivan Lendrić za vodstvo gostujućeg tima.

Može se reći da je Vitez počeo igrati tek pošto je primio pogodak, ali nije zabilježio gotovo nikakvu šansu za promjenu rezultata. U 31. minuti Rašić je postigao gol za Vitez, ali je prethodno očigledan faul nad Memijom napravio Armin Kapetan, pa je pogodak poništen.

Željezničar je u 37. minuti mogao završiti posao, kada je loptu na sredini terena oteo Jovan Blagojević, proigrao Samira Bekrića, a ovaj šutirao uz stativu, gdje se dobro postavio Nwolokor.

Do kraja poluvremena, nije bilo ozbiljnijih prilika ni sa jedne strane, a drugi dio je donio sličan fudbal kao i kasnija faza prvog poluvremena, gdje nije bilo previše šansi ni sa jedne strane. Domaći tim jeste zaigrao nešto bolje, ali dijelom i zbog činjenice da Željezničar nije želio previše rizikovati po dosta teškom terenu, dok Vitez nije imao previše snage da ozbiljnije zaprijeti protivniku.

Vitez je prvu svoju šansu zabilježio u 61. minuti, kada je Zoran Kokot proigrao rezervistu Anela Dedića. Ovaj je iz jako dobre pozicije mlako šutirao, direktno u Vedrana Kjosevskog, tako da nije bilo promjene rezultata.

Željezničar je u 70. minuti riješio pitanje pobjednika, a svoj drugi gol na utakmici postigao je Ivan Lendrić. Lendrić je postigao gol nakon dobrog dodavanja Milivoja Lazića, ali se napadač Plavih sjajno snašao pred protivničkim golom i 'odbio' je napad protivničkog štopera prije nego je uspio obići i Nwolokora i postići gol.

Bio je to totalni knock-out za slabašnog domaćina, koji do kraja susreta nije napravio apsolutno ništa, pa je meč okončan rezultatom 2-0 za Željezničar. Ovaj poraz ne bi trebao previše da zaboli Vitez, jer su oni zasad daleko od opasne zone, dok je s druge strane Željezničar ovim trijumfom stigao do trećeg mjesta na tabeli sa 26 bodova.

NK VITEZ: Nwolokor, Jevtić, Hodžurda, Sadiković, Mamić (od 56. Đerić), Livančić, Barišić, Rašić (od 77. Livaja), Kokot, Muminović, Kapetan (od 56. Dedić)

FK ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Bogičević, Kosorić, Memija, S. Stevanović (od 82. Stanić), Blagojević, Marković, Bekrić (od 75. Radinović), Lazić (od 70. Križman), M. Stevanović, Lendrić