(FOTO/VIDEO) Željezničar pregazio Zrinjski i nanio mu prvi domaći poraz poslije skoro 4 godine

26.11.2016 u 16:00 Piše: Kenan Kaloper

Fudbaleri Željezničara su slavili sjajnu pobjedu u okviru 17. kola Premijer lige BiH. Željezničar je slavio sa 4-0.

Sve što je u posljednjih nekoliko utakmica moglo poći po zlu za Zrinjski, pošlo je upravo tako. Mostarski tim je poslije 14. kola praktično bio proglašen šampionom BiH, a onda su u tri kola sa dva remija i porazom došli u poziciju da sve sumnjaju u njihove kvalitete.

Zrinjski je na svom terenu do današnjeg dana imao niz neporaženosti na Stadionu pod Bijelim brijegom od skoro 4 godine, ali kiša koja je padala dva dana prije današnje utakmice učinila je travnjak mostarskog stadiona toliko teškim za igru da niko sa sigurnošću ne bi mogao tvrditi da će odigrati dobro.

U prvom poluvremenu gotovo da ništa ne vrijedi izdvojiti, osim oštrih startova sa obje strane i nekoliko spornih sudijskih odluka. Željezničar je tražio penal u prvom dijelu kada su se u duelu našli Ivan Lendrić i Benjamin Čolić, no penala nije bilo. Željezničaru je nedugo potom opravdano poništen gol kada se Ivan Lendrić našao u ofsajdu poslije jednog ubačaja iz prekida.

Na drugoj strani, Jasmin Mešanović je u 37. minuti promašio penal za Zrinjski, koji nije ni trebao biti dosuđen, jer je faulu nad Mešanovićem prethodio ofsajd njegovih saigrača. Ipak, baš kao i u prethodnom kolu, Mešanović je sa bijele tačke promašio. Tačnije, sjajno je odbranio Vedran Kjosevski.

Činilo se da će poluvrijeme biti okončano rezultatom 0-0, a onda se Ivan Lendrić izborio za još jedan svoj pogodak nalik na one u prošlom kolu. Nakon ubačaja sa desne strane od strane Bekrića, loptu je uhvatio Križman, ali je njegov udarac odbio Slobodan Jakovljević direktno do Lendrića, koji pogađa za veliku radost gostiju.

Samo što je krenulo drugo poluvrijeme, Željezničar je stigao do drugog gola. Dalibor Kozić nije imao šanse da odbrani sjajan udarac Samira Bekrića nakon što je loptu poslije centaršuta Miroslava Stevanovića loptu glavom izbacio Pero Stojkić.

Već nakon nekoliko minuta, bilo je 3-0 za goste. Pogodak za Željezničar je postigao Sandi Križman sa bijele tačke, a prethodno je faul u kaznenom prostoru napravio Slobodan Jakovljević, koji je potom dobio i crveni karton.

Do kraja susreta, nije bilo Bog zna kakve igre, a Željezničar je i dalje bio bolji tim od Zrinjskog, no teško je dolazio do šansi. Ipak, stigao je do novog pogotka u 79. minuti, kada je Miroslav Stevanović pogodio. Prethodno je Samir Bekrić sjajnom loptom proigrao Ivana Lendrića, a ovaj je obišao Kozića, da bi potom otišao previše na stranu. I pored toga, Željezničar je stigao do vodstva, a dodatnu smušenost odbrane Zrinjskog iskoristio je Miroslav Stevanović.

Meč je tako okončan pobjedom Željezničara od 4-0, koji je tako Zrinjskom nanio jedan od najtežih domaćih poraza u historiji. Zrinjski je tako ostao na 35 bodova, a Željezničar je pobjedom došao do 29 bodova i sada je već ozbiljan konkurent u borbi za najviše pozicije u ligi.

HŠK ZRINJSKI: Kozić, Katanec, Jakovljević, Čolić, Stojkić, Tomić, Petrak, Bilbija (od 62. Žeravica), Todorović, Peko (od 46. Filipović), Mešanović (od 46. Mrkaić)

FK ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Memija, Boccaccini, Bogičević, Stanić, Blagojević, Marković, Bekrić (od 81. Radinović), Križman (od 73. Lazić), M. Stevanović, Lendrić (od 82. Nikolić)