Prije 50 godina Sarajevo je ugostilo Manchester United

15.11.2017 u 09:17 Piše: Edin Isanović

Bio je 15. novembar 1967. godine. Koševo je bilo krcato, tribine su se ljuljale od poskakivanja navijača, a huk sa stadiona čuo se kilometrima daleko

Prije 50 godina Sarajevo je ugostilo Manchester United Foto: ARHIV

Na najveći bh. stadion stigao je slavni Manchester United, tada sedmerostruki prvak Engleske. Klub koji je gostovao u gradu na Miljacki dolazio je iz kolijevke nogometa i izazivao je veliki respekt. No, krenimo redom. U sezoni 1966/67. tim s Koševa osvojio je prvu titulu u svojoj historiji, a istovremeno u Bosnu i Hercegovinu stigao je prvi naslov prvaka u moćnoj jugoslovenskoj ligi.

Nakrcan ljudima

Trijumfom u posljednjem kolu nad zeničkim Čelikom od 5:2 na najvećem bh. stadionu Sarajevo je postalo šampion. Izabranici Miroslava Brozovića bili su lideri dvadeset i pet kola. Stoga su mnogi stručnjaci nakon okončanja prvenstva istakli da je bordo tim pomalo iznenađujuće, ali apsolutno zasluženo osvojio titulu. Nakon toga je uslijedilo nadmetanje u tadašnjoj Ligi šampiona. Sarajevu je prvi protivnik bio Olympiakos Nicosia. Eliminisani su bez velikih problema. Naredna prepreka bio je tim sa Old Trafforda. Izvještači su zapisali da se Koševo tog 15. novembra 1967. počelo puniti dva sata prije početka mitskog dvoboja. Kada je glavni sudija iz Italije dao znak za početak meča, domaći su imali nevjerovatnu podršku s tribina. Za tim s Koševa tada su nastupali: Muftić, Fazlagić (kapiten), Blažević, Jesenković, Vujović, Bajić, Prodanović, Šiljkut, Musemić, Prljača i Antić.

Centarfor Vahidin Musemić izveo je početni udarac. Igrala se 7. minuta kada je Sarajevo stvorilo prvu priliku. Šutirao je Antić, ali nije bio precizan. U 14. minuti u izglednoj prilici nisu se najbolje snašli Musemić i Prodanović. Premda su početne minute gosti iz Engleske provodili u defanzivnom grču, prijetili su preko Charltona i Besta iz kontranapada.

Sporni moment utakmice desio se u 26. minuti. Musemić je dobro šutirao, Stepney, čuvar mreže Manchestera, reagovao je slabo. Lopta mu je ispala i otkotrljala se prema mreži. Golman Uniteda ponovo se bacio i uhvatio loptu, koja je, prema izvještajima medija, nekoliko centimetara prešla gol-liniju. Domaći nogometaši su oštro protestovali, ali sudija je pokazao da se igra nastavi. U 29. minuti Sarajevo je ostalo sa igračem manje, jer je igru napustio Prodanović. Bordo tim je i u drugom poluvremenu stvorio nekoliko izglednih prilika, iako je igrao s igračem manje. Međutim, mreže su ostale netaknute, a najzaslužniji je bio golman gostiju Stepney. U uzvratnoj utakmici, koja je 29. novembra odigrana na Old Traffordu, Englezi su slavili 2:1 i plasirali se dalje.

Dva Boška

Te sezone postali su prvaci Evrope. Generacija Sarajeva koja je osvojila naslov prvaka Jugoslavije, igrala finale Kupa maršala Tita gdje je poražena od Hajduka u Splitu i koja je odmjerila snage s Manchester Unitedom je najuspješnija u historiji kluba. Sjajni nastupi bili su inspiracija navijačima da se tada pjeva: “Dva Boška na dva ćoška, Musemija u sredini, za pobjedu ne brini”.