(FOTO) Drama u Antwerpu pripala Belgijancima

02.07.2018 u 22:27

Košarkaši Bosne i Hercegovine poraženi su u Antwerpu večeras od selekcije Belgije rezultatom 79:77.

(FOTO) Drama u Antwerpu pripala Belgijancima Foto: FIBA.com

Desetkovana selekcija Bosne i Hercegovine koju sa klupe predvodi selektor Duško Vujošević tako je porazom završila takmičenje u Grupi E evropskih kvalifikacija za Mundobasket. Iako poraženi, Zmajevi su obezbijedili plasman u narednu rundu kvalifikacija za svjetsku smotru košarke.

U prvoj četvrtini gledali smo izjednačen susret u kojem niti jedna ekipa nije uspjela da stvori izgledniju prednost. Imali su Belgijanci u nekoliko navrata četiri poena prednosti, ali su nakon prvog dijela imali jedan poen prednosti, 19:18.

Drugu četvrtinu domaći košarkaši ostvaraju puno bolje od izabranika selektora Vujoševića i dolaze do deset poena prednosti (30:20). Ipak, do kraja prvog dijela utakmice naši košarkaši su uspjeli da se ponovo rezultatski približe svojim protivnicima, pa Belgija na pauzu odlazi sa samo dva poena prednosti, 39:37.

Treću četvrtinu Belgijanci otvaraju sa dvije vezane trojke i brzo dolaze po drugi put do dvocifrene prednosti u ovom susretu. U 24. minuti Belgija predvođena Van Rossom i Kestelootom dolazi do rezultata 52:39. Našim reprezentativcima u tim momentima nije polazilo ništa za rukom, dok su sa druge strane Belgijanci koristili svaku priliku koja im se ukazala za postizanje poena. Do kraja trećeg perioda naš tim je uspio da smanji zaostatak na sedam poena i u posljednjih deset minuta ulazi sa rezultatom 62:55.

Imali su Belgijanci ponovo plus deset prednosti (69:59) nakon tri minute igre u posljednjem periodu. Ipak, Bosna i Hercegovina uspijeva da dođe na minus dva četiri minute prije kraja susreta. Rezultat je glasio 73:71 za domaći tim, za potpunu dramu u finišu susreta. Imali su naše reprezentativci nekoliko prilika za rezultatsko poravnanje, ali u nekoliko navrata nismo bili precizni u fazi napada.

Na 24 sekunde do kraja Belgijanci su uspjeli da postignu dva slobodna bacanja i odu na četiri poena prednosti, ali je trojka Atića ponovo dovela rezultatsku neizvjesnost u ovaj susret. Nakon što su domaći pogodili jedno slobodno bacanje, naša selekcija je imala posljednji napad, a faulom je bio zaustavljen Kikanović, koji je pogodio jedno slobodno bacanje za 78:77. Sa druge strane su Belgijanci pogodili jedno slobodno bacanje za 79:77, dok naši nisu uspjeli da naprave nista u posljednjoj sekundi, pa je pobjeda pripala domaćim.

Najefikasniji u našem timu bio je Elmedin Kikanović sa 24 poena, uz šest skokova, dok je Edin Atić postigao 16. U pobjedničkom timu najefikasniji je bio Vincent Kesteloot sa 20 postignutih poena.