(FOTO) Fantastična Marica Gajić vodila BiH do ubjedljive pobjede nad Islandom

10.02.2018 u 18:38 Piše: Emir Katana

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine veoma ubjedljivo je pobijedila selekciju Islanda rezultatom 97:67 i tako zabilježila drugu pobjedu u sklopu kvalifikacija za Eurobasket 2019. godine

Poslije uvodnog ispitivanja snaga, Islanđanke su u šestoj minuti povele 16:12 nakon čega je Lojo tražio timeout, a Gajić je potom pogodila za smanjenje rezultata. Izjednačena utakmica je viđena i u nastavku susreta, pa je prva četvrtina okončana rezultatom 22:22.

Islanđanke su postigle prvi poen u drugoj četvrtini nakon čega su bile bez koša gotovo pet minuta, a Zmajice su došle na plus osam, 32:24 da bi seriju naših igračica prekinula Sverrisdottir sa linije za slobodna bacanja. Nakon poena Vrančićeve došli smo do tada najvećih plus 12, a Islanđanke su preko Helene Sverrisdottir vezale pet poena i pogodile prvi put iz igre nakon uvodnog koša u drugoj četvrtini i smanjile na minus sedam.

Ista igračica je nastavljala pogađati sa linije za slobodna bacanja kao i za tri poena i minutu pred kraj Islanđanke su smanjile prednost na minus dva, 38:36, a na poluvrijeme se otišlo pri vodstvu naših košarkašica rezultatom 40:36.

Marica Gajić je bila naša najbolja igračica na ovom susretu, a početkom treće četvrtine kada su Islanđanke došle na minus jedan, vezala je dvije trojke, te smo uz polaganje Deure došli na plus devet, 49:40. To smo i povećali, pa smo na četiri minute pred kraj treće četvrtine poveli 62:46, a dvije minute kasnije bilo je 68:46. Naša dobra igra je nastavljena i u posljednjoj dionici, pa smo tako došli do druge pobjede u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo.

Naše košarkašice je do pobjede vodila fenomenalna Marica Gajić sa 31 poenom, 16 skokova i asistencijom dok je Tamara Kapor dodala 15 poena uz tri skoka i asistenciju. Još su dvocifrene bile Deura sa 11 poena i četiri asistencije, te Džebo sa 10 poena.

Na drugoj strani Helena Sverrisdottir je postigla 32 poena uz šest skokova i pet asistencije, a Kjartandsottir je dodala 16 poena uz osam skokova i asistenciju.

BiH-Island 97:67

Dvorana: Skenderija. Gledatelja. 500. Sudije: Tomislav Vovk (Hrvatska), Jelena Smiljanić (Srbija), Bogdan Podar (Rumunija). Rezultat po četvrtinama: 22:22, 18:14, 32:14, 21:15.

BiH: Babić 2, Brčaninović 7, N. Delić 2, A. Delić 2, Deura 9, Džebo 10, Džinić 7, Gajić 31, Kalušić 2, Kapor 15, Kizer 2, Vrančić 16.

Island: Arnardottir, Bjarnadottir, Gunnarsdottir 2, Hrafnkelsdottir 3, Jonsdottir 6, Kjartansdottir 16, Petursdottir, Sigurdadottir, Sveinsdottir, H. Sverrisdottir 32, G. Sverrisdottir 4, Thrastardottir4.