07.09.2018 u 18:52 Piše: Kenan Kaloper

Mlada fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine deklasirala je večeras Švicarsku u susretu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo rezultatom 3:0.

(FOTO/VIDEO) Mlada reprezentacija deklasirala Švicarsku i dodatno se približila Evropskom prvenstvu Foto: Muhamed Tunović/Oslobođenje

Nakon što je u posljednja četiri meča mlada fudbalska reprezentacija BiH slavila pobjede i vratila se u utrku za plasman na Evropsko prvenstvo, u našoj zemlji se uoči današnjeg duela sa Švicarskom stvorila blaga euforija.

Računica je jasna, našem timu su tri pobjede u tri posljednja duela kvalifikacija za Evropsko prvenstvo garancija historijskog plasmana na veliko takmičenje.

U takvoj atmosferi nije bilo lako selektoru Vinku Marinoviću pripremiti tim za meč na adekvatan način, a respekt koji je naš tim pokazao našim protivnicima na početku meča mogao nas je skupo koštati, jer je već u 3. minuti Domgjoni zaprijetio sa distance, što je zapravo poslužilo kao dobar poziv našem timu na buđenje.

Već tada je Vinko Marinović imao posla, zahtijevao je više od veznog reda koji se u prvih nekoliko minuta praktično krio od lopte, a naš je tim nakon toga probuđen i zaigrao je neuporedivo bolje.

U 14. minuti, Luka Menalo pogađa stativu nakon akcije našeg tima poslije prekida. Kadušić je prebacio na desnu stranu, tamo Radeljić vratio loptu ka sredini, a Ermedin Demirović je proslijedio na lijevu stranu, gdje je Luka Menalo zahvatio loptu teškom mukom, no pogodio je stativu.

Bila je to međutim tek najava onog što je slijedilo. Igrala se 20. minuta kada je naš tim odigrao brz napad, Menalo je poslije lijepog poteza proigrao Demirovića, koji majstorskim driblingom vara svog čuvara i trese mrežu gostiju za vodstvo našeg tima.

Na krilima prvog gola, mogli smo jako brzo doći i do drugog. Mićo Kuzmanović je dubinskom loptom oslobođen usamljen pred golom Švicarske, ali umjesto da odmah krene prema golu, krenuo je prema sredini te je na kraju jako loše šutirao.

Ipak, ono što nije napravio Kuzmanović u 26. minuti, u 34. minuti je napravio Ermedin Demirović. Luka Menalo se dobro izborio za loptu kraj kaznenog prostora Švicarske, faulirao ga je Hefti, a slobodan udarac je izveo Gojak. Njegov šut je odbio golman gostiju Baumann, ali samo do Demirovića, koji pogađa mrežu Švicarske za 2:0.

Vodstvo od 2:0 našem timu je obezbijedilo da igra dosta komfornije u nastavku susreta, no svaki kontranapad su naši fudbaleri koristili da zaprijete golu gostiju. Već do 51. minute, šanse su imali Gojak i Demirović, koji su previše egzibicionistički šutirali i promašili su gol protivnika.

U 54. minuti Baumann je sjajno odbranio udarac Gojaka, a potom je u 59. minuti sa distance šutirao Stjepan Radeljić, čiji udarac odlazi visoko preko gola.

Bio je udarac Stjepana Radeljića otprilike i signal našim igračima da se povuku, te su oni polako počeli prepuštati inicijativu na sredini terena gostima. Švicarci su sve češće prilazili našem golu, ali bilo je to planski od našeg tima, koji se dobro i organizovano branio, pa šansi za Švicarsku gotovo da i nije bilo.

S druge strane, naš tim je imao još jedan sjajan šut Gojaka u 77. minuti, koji je Baumann odlično odbranio.

Ipak, golman Švicarske nije imao šanse deset minuta kasnije, kada je poslije centaršuta Memije mrežu gostiju zatresao Hamza Čataković, manje od minutu nakon ulaska na teren.

Meč je okončan rezultatom 3:0, a naš tim ima mnogo razloga za zadovoljstvo i optimizam uoči gostovanju Rumuniji i Portugalu u posljednja dva kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Naši momci sada imaju 18 bodova, te su protiv Švicarske upisali petu uzastopnu kvalifikacijsku pobjedu.