11.10.2018 u 21:18

Fudbalska reprezentacija BiH odigrala je večeras prijateljsku utakmicu protiv selekcije Turske, koja je završena bez golova 0:0.

(FOTO/VIDEO) Odlična utakmica, ali bez pogodaka: Turska i BiH odigrali neriješeno Foto: Anadolu Agency

Selekcija Bosne i Hercegovine iskoristila je FIFA termin da odigra susret protiv selekcije Turske, koja spada u sami vrh evropskog fudbala.

Selektor Prosinečki je 'izmiješao karte' prije ovog susreta, pa je u odnosu na posljednji službeni susret u svom timu napravio pet promjena. Mjesto u timu su pronašli Nastić, Vranješ, Krunić, Zakarić i Cimirot, koji nisu nastupili u Zenici. Na klupu su preselili Ćivić, Bešić, Sarić, Duljević i Bešić, koji će se vjerovatno naći u početnom sastavu protiv selekcije Sjeverne Irske na Grbavici, koja se igra naredne sedmice.

I njegov kolega sa druge strane Mircea Lucescu je uveo neke nove igrače u svoj početni sastav. Turski selektor bio je nezadovoljan kako su neki njegovi fudbaleri igrali u posljednjim utakmicama, pa je posegnuo za zamjenama.

Naša selekcija je otvorilo dosta fanzivno susret, ali nisu uspijevali da stvore izgledne prilike. Prvi pokušaj na utakmici imao je Oğuzhan, koji je u devetoj minuti šutirao, ali visoko preko gola. Dva minuta kasnije, BiH je imala prvu priliku da ozviljnije ugrozi gol Turske, ali je nakon Pjanićevog ubačaja dobro reagovao domaći golman. Edin Džeko je u 14. minuti sjajno uposlio Edina Višću, ovaj odlično šutira, ali Bolat sjajno brani. Nakon ubačaja Pjanića iz kornera Vranješ šutira glavom zamalo pored gola. U 17. minuti sjajna prilika za našu selekciju. Zakarić se izborio za jednu loptu šutirao je, ali je ponovo golman domaćih bio na mjestu, na odbijenu loptu je naletio Višća, ali je šutirao pored gola. Odmah u narednom napadu Under je šutirao, ali je odbrana naše selekcije dobro reagovala.

Tempo igre nije jenjavao, a prilike su se redale na obje strane. U 25. minuti Krunić je nakon dodavanja Todorovića imao priliku da ugrozi Bolata, ali je odbrana domaćih dobro reagovala, jednako kao i Vranješ nakon kontranapada Turske. Dvije minute kasnije Under je pokušao, ali je Šehić dobro reagovao i poslao loptu u korner. Enes Unal je u 33. minuti imao sjajnu priliku, ali je sa nekih desetak metara šutirao pored gola. Odmah potom i Calhanoglu je okušao svoj šut, ali je lopta ponovo otišla pored gola. Pjanić je imao idealnu situaciju da iz slobodnog udarca ugrozi gol Turske u 37. minuti, ali je neko iz živog zida zaustavio njegov precizan udarac. U 40. minuti Cimirot je pokušao sa 18 metara, ali je bio nedovoljno precizan. To je ujedno bila i posljednja prilika u prvom dijelu utakmice, koji je bio više nego kvalitetan i ponudio je vrlo dobru i otvorenu igru obje ekipe

Bosna i Hercegovina u drugom dijelu susreta nije napravila gotovo ništa u ofanzivnom dijelu, ali su u odbrani stajali vrlo čvrsto i nisu dozvoljavali Turcima otvorene šuteve. Igru su dodatno razvodnjavale izmjene igrača pa u drugom dijelu za razliku od prvih 45 minuta nismo gledali previše dobrog fudbala. Selektor Prosinečki je u nastavku igre od početka dao priliku Miloševiću, Prciću, Bajiću i Begoviću, dok su Džeko, Pjanić, Višća i Šehić ostali na poluvremenu u svlačionici.

Izmjene koje je napravio Prosinečki utjecale su na to da smo se dosta mučili u veznom redu i nismo uspijevali kreirati neku priliku. Za razliku od nas Turska je imala posjed lopte, ali ne i izgledne prilike, s obzirom da je naš defanzivni red izgledao vrlo dobro. Turska je najbolju priliku imala u 68. minuti. Under je prošao po desnoj strani, centrirao, a Calhanoglu je šutirao preko gola sa nekih sedam metara iskosa. Dvije minute kasnije Tosun izlazi sam ispred Begovića, ali šutira pored gola. Calhanoglu je pokušao iz slobodnog udarca sa nekih 25 metara, ali ni on nije bio precizan. Njegov udarac je otišao pored gola.

Do kraja susreta Turska je nastavila atakovati na gol naše selekcije, ali su se Zmajevi uspjeli odbraniti, pa je utakmica završena neriješenim rezultatom 0:0.

TURSKA - BIH 0:0
Stadion: Yeni Rize Sehir
Gledalaca: 15000
Sudija: Sergei Karasev (Rusija)