26.05.2018 u 16:57 Piše: Emir Katana

Rukometaši Nantesa našeg Senjamina Burića, koji zbog povrede nije igrao u ovom susretu, su se plasirali u finale Lige prvaka pobjedom nad najskupljom ekipom u historiji rukometa, PSG-om sa 32:28.

Najskuplja ekipa u historiji rukometa doživjela novi poraz: Nantes u finalu Lige prvaka Foto: EPA

PSG je dobro krenuo u utakmicu i veoma rano poveo 3:1 zahvaljujući dva pogotka Luca Abaloa, ali je Nantes veoma brzo izjednačio rezultat, a nedugo poslije u devetoj minuti preko Balaguera stigao do prvog vodstva na utakmici. Dvije minute kasnije Nielsen je pogodio za vodstvo Parižana nakon čega je uslijedila serija Nantesa od 4:0, te su oni tako u 14. minuti preko Kleina došli do tri gola prednosti, 9:6.

Lazarov je u 16. minuti propustio realizovati sedmerac za plus četiri, tačnije Corrales mu je odbranio udarac da bi minutu kasnije Nielsen prekinuo seriju Nantesa i pogodio za 9:7. Nakon toga Balaguer je postigao dva brza gola za plus četiri Nantesa, 11:7, a u 21. minuti Claire je siguran za plus pet Nantesa, 13:8.

Kounkoud i Sagosen su potom pogodili za 13:10, ali su na drugoj strani uzvratili Nyokas i Lazarov da bi potom Nantes propustio napad za plus šest, a PSG je napravio seriju 4:0 i došao do minus dva, 16:14. Ipak, Nantes nije stao tu, te je zahvaljujući golu Tournata u posljednjoj minuti postavio konačan rezultat prvog dijela, 17:14.

PSG je imao napad u nastavku za smanjenje prednosti Nantesa, no Abalo je pogriješio, a Balaguer je to kaznio na drugoj strani nakon čega su uslijedile greške Luke i Nikole Karabatića, a Tournat i Lagarde su u 33. minuti susreta doveli Nantes na najveću prednost na utakmici, bilo je plus šest, 20:14.

Seriju Nantesa su prekinuli Parižani preko Hansena sa sedam metara, Remilija i još jednom Hansena smanjili zaostatak na minus tri, 20:17 nakon čega je Lazarov pogodio za plus četiri, 21:17, a u 40. minuti Makedonac je još jednom pogodio za plus pet čime je postao najefikasniji igrač na završnicama Lige prvaka. Makedonac je, tada šestim golom na susretu, pretekao Momira Ilića i Filipa Jichu koji su dosad postigli po 56 golova.

Karabatić je potom siguran za 22:18, a onda je Abalo propustio realizovati kontranapad, tačnije Dumoluin mu je odbranio udarac da bi Parižani se ipak uspjeli vratiti u 46. minuti susreta na minus dva. Precizan je bio Hansen nakon čega je Claire postigao važan gol za Nantes i doveo ih na plus tri, 24:21.

Nantes je uspio sačuvati tu prednost, a u 51. minuti zahvaljujući golu Lazarova je došao do plus pet, 28:23 nakon čega je PSG napravio seriju 6:1 i u 26. minuti vratio na minus jedan, 29:28. Potom je Dumoulin odbranio udarac Hansenu nakon čega je Tournat pogodio za ''sigurnih'' plus dva Nantesa, 30:28.

Tournat je potom dobio dvije minute, pa je PSG imao dva igrača više 55 sekundi, ali je Dumoulin odbranio sedmerac Hansenu i Nantes je dvije minute pred kraj imao sve u svojim rukama. Nakon toga je Nyokas pogodio za plus tri sa dva igrača manje i pitanje pobjednika je bilo rješeno, te je Nantes ostvario plasman u finale.

Nantes su do pobjede vodili Tournat i Lazarov sa po osam pogodaka dok je Balaguer dodao četiri, a Lagarde, Nyokas i Klein su susret završili sa po tri postignuta gola. Cyril Dumoulin je imao 11 odbrana.

Na drugoj strani Remili je postigao šest golova, Hansen je dodao pet, a Abalo i Nikola Karabatić su na kraju susret završili sa po četiri gola. Corrales je imao šest odbrana.

Nantes-PSG 32:28 (17:14)