Pirova pobjeda Slovenije, Mađarska ide na Svjetsko prvenstvo

13.06.2018 u 20:46

Reprezentacija Slovenije pobijedila je Mađarsku u revanš meču baraža za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj i Danskoj rezultatom 26:22, no naše komšije nisu uspjele obezbijediti plasman na završnu smotru najboljih reprezentacija svijeta.

Poslije pobjede u prvom meču rezultatom 29:24 Mađari su imali veliku šansu da se plasiraju na Svjetsko prvenstvo, a to su na kraju i učinili uprkos porazu u revanš susretu od Slovenije.

Mađari su bolje krenuli u utakmicu i imali 11:8 pred kraj prvog dijela, ali se Slovenija vratila do poluvremena i izjednačila na 12:12. U nastavku su Slovenci zaigrali bolje i imali su dva gola prednosti u više navrata, a tri minute pred kraj golom Mačkovšeka su došli do plus tri, 24:21.

Slovenci su minutu pred kraj postigli i gol za plus četiri, 26:22, no do toliko željenih pet nisu mogli, te je Mađarska ostvarila plasman na Svjetsko prvenstvo.

Slovence je do pobjede vodio Mačkovšek sa šest golova dok su Dolenec i Kavtičnik postigli po pet. Kod Mađarske Lekai je postigao sedam, Balogh je dodao pet, a Banhidi i Hornyak su susret završili sa po tri postignuta gola.

Mađarska-Slovenija 22:26 (12:12)

Ranije je Rumunija pobijedila Makedoniju 26:25, no zbog poraza u prvom susretu 32:24 nisu uspjeli obezbijediti plasman na SP. Grigoras i Manaskov sa po osam pogodaka su bili najefikasniji igrači u obje reprezentacije.

Plasman na Svjetsko prvenstvo je obezbijedila i Švedska pobjedom nad Holandijom 26:20 u Kristianstadu, a Tollbring i Zachrisson su postigli po sedam golova. Na drugoj strani Smits je bio najefikasniji sa osam.

U jučerašnjim utakmicama Rusija je nadoknadila minus jedan (27:26) iz prvog meča sa Češkom Republikom i pobijedila je 29:21 i to na krilima Zhitnikova koji je postigao osam golova dok se na drugoj strani istakao Jurka sa sedam.

Pobjedu je ostvarila i selekcija Švicarske, bilo je 33:30 protiv Norveške koja se zbog pobjede 32:26 iz prvog meča plasirala na Svjetsko prvenstvo. Schmid je postigao 12 golova za Švicarce, a Sagosen 11 za Norvežane.