11.07.2018 u 21:51 Piše: Emir Katana

Rafael Nadal se plasirao u polufinale trećeg Grand Slama sezone Wimbledona i to nakon što je u četvrtfinalu za skoro pet sati sjajnog tenisera pobijedio Argentinca Juana Martina del Potra sa 3:2 po setovima.

Nadal poslije skoro pet sati fantastičnog tenisa do polufinala Wimbledona i duela sa Đokovićem Foto: EPA

Nadal je u osmom gemu prvog seta propustio realizovati dvije brejk lopte, ali je zato u 12. iskoristio drugu koja je ujedno bila i set lopta, te je poveo sa 1:0 u setovima.

U drugom setu nije bilo brejkova do devetog gema kada je Del Potro iznenadio Nadala i oduzeo mu servis da bi se Španac vratio već u sljedećem gemu i izjednačio na 5:5. Oba tenisera su potom iskoristila svoj servis gem i otišlo se u tie break. Nadal je vodio 4:1 i 6:3 što znači da je imao tri set lopte zaredom, a ubrzo i četvrtu koju nije iskoristio jer je Del Potro zaigrao sjajno u finišu tie breaka i izjednačio rezultat na 1:1 u setovima.

Oba tenisera su čuvala svoj servis u trećem setu do desetog gema kada je Del Potro iskoristio prvu od tri set lopte i poveo sa 2:1 u setovima.

U petom gemu četvrtog seta Nadal je oduzeo servis Del Potru, a u devetom je propustio realizovati dvije set lopte, pa je Argentinac smanjio vodstvo Španca na 5:4, no na servis trenutno prvoplasiranog igrača na ATP listi nije ništa mogao, pa je Rafael Nadal izjednačio rezultat na 2:2 u setovima.

Španac je i u petom gemu petog seta oduzeo servis Del Potru koji se propustio vratiti već u sljedećem gemu kada je imao dvije brejk šanse koje nije iskoristio. Potom je Del Potro lagano osvojio svoj servis gem, a onda je propustio tri brejk lopte u osmom gemu koji je bio i ključan u ovom meču. Argentinac je osvojio deveti, a Nadal deseti gem i slavlje španskog tenisera je moglo početi.

Nadal će u polufinalu igrati sa srbijanskim teniserom Novakom Đokovićem koji je danas pobijedio Kei Nishikorija sa 3:1 u setovima.

Rafael Nadal (Španija) - Juan Martin del Potro (Argentina) 3:2 (7:5, 6:7 (7), 4:6, 6:4, 6:4)