16.07.2017 u 16:50 Piše: Nedžad Omerović

Roger Federer postao je kralj Wimbledona po 8. put u svojoj karijeri nakon što je u finalu najprestižnijeg teniskog turnira na svijetu savladao hrvatskog tenisera Marina Čilića sa 3:0 u setovima (6:3, 6:1, 6:4).

Švicarski mađioničar ponovo vladar Wimbledona: Federer deklasirao Čilića za 19. Grand slam titulu Foto: GERRY PENNY/EPA

Finale, čiji je početak obećavao mnogo više nego što je meč pružio, završeno je u tri seta i ubjedljivom Federerovom pobjedom nakon samo sat vremena i 40 minuta igre.

Čiliću je pripao početak meča u koji je Hrvat ušao izuzetno agresivno. Jako dobro je riternirao, savršeno se namještao na udarce i imao jasnu taktiku koja se zasnivala na forsiranju Rogerovog bekenda po svaku cijenu. Rogerov nešto sporiji ulazak u finale mogao je biti kažnjen u četvrtom gemu kada je Marin stigao do brejk lopte na servis Švajcarca.

Kasnije će se ispostaviti da će upravo ta brejk lopta na koju je Čilić zakucao ritern iz bekenda u mrežu, odrediti u kojem smjeru će se kretati nastavak finala, jer hrvatski teniser nakon te olako propuštene prilike nije bio isti igrač na terenu. Nakon što je Federer osvojio težak servis gem, Čilićeva igra u nastavku se potpuno raspala, što je Federer iskoristio i u narednom gemu stigao do brejka, a u samoj završnici i po drugi put oduzeo Čilićću servis te prvi set osvojio rezultatom 6:3.

Situacija u kojoj je Čilić već navikao biti s obzirom da je i u prethodna dva meča protiv Mullera i Querreya gubio prvi set, a onda uspijevao pronaći način da okrene meč. Ipak, ovo je bilo finale, a protivnik je bio jedan od najvećih u historiji ove igre, što je bilo sasvim dovoljno da se dubioza Marina Čilića nastavi i u drugom setu.

Federer je igrao sve bolje i bolje i napravio novi brejk početkom drugog seta, koji je potvrdio za veliko vodstvo od 3:0. Čilić kranjim naporima uspijeva osvojiti jedan gem, ali Federer u nastavku osvaja naredna tri, a sa njiima i drugi set rezultatom 6:1. Tako je Švacarca nakon samo 60 minuta igre igre jedan set dijelio od 8. trofeja na Wimbledonu i 19. Grand slam titule u karijeri.

U trećem setu se igra izjednačila, a Marin je zbog problema sa lijevim stopalom zatražio medicinsku pomoć nesporedno prije nego je isti počeo. Federer je u trećem gemu uspio napraviti veliki pritisak i doći do brejk lopte, ali ju Marin spašava odličnom egzekucijom servis-volej igre. Ono što Federeru nije pošlo za rukom tada jeste nekoliko gemova kasnije kada je pri rezultatu 3:3 stigao do dvije vezane brejk prilike na servis Hrvata i iskoristio prvu za novo vodstvo.

Prelomni i ključni brejk Federeru je bio dovoljan da mirno privede meč kraju i uz veliku podršku sa tribina stigne do svoje 19. Grand slam titule i osmog trofeja na najvećem teniskom turniru svijeta, gdje je jednog ljeta 2003. godine i započela bajka fenomenalnog Švajcarca.