Četiri skakaonice: Kamil Stoch pobjednik turnira i Bischofshofena

06.01.2017 u 19:25 Piše: Dejan Krsmanović

Tragičar dana Norvežanin Daniel Andre Tande, kome se priroda umiješala u konaćni plasman na turniru.

Četiri skakaonice: Kamil Stoch pobjednik turnira i Bischofshofena Foto: wpolityce.pl

Poljak Kamil Stoch, pobjednik je dvanaestog takmičenja u sezoni a posljednjeg četvrtog u okviru 65. izdanja Novogodišnje turneje "Četiri skakaonice", koja je održana u Austrijskom Bischofshofenu, na skakaonici HS140.

29-godišnji Stoch, danas je ostvario je san svakog ski skakača, osvojivši prvi put u karijeri prestižni turnir Četiri skakaonice, čime je kompletirao sve što se može osvojiti u ovom popularnom zimskom sportu. Kamil je danas stigao do drugog trijumfa u sezoni, 17 u karijeri, uz 37. plasman na pobjedničko postolje. Poljak je aktuelni dvostruki Olimpijski šampion iz Sochija s male i velike skakaonice. Bio je osvajač Svjetskog kupa u sezoni 2014.godine, te Svjetski šampion s velike skakaonice iz 2013. Jedino što mu nedostaje je zlatna medalja na Svjetskom prvenstvu u ski letovima.

Drugo mjesto osvojio je domaći predstavnik 25-godišnji Michael Hayboeck, koji ima pobjedu na ovoj skakaonici iz 2015. godine, a današnji plasman je njegov 19. među tri najbolja takmičara u Svjetskom kupu. Treća pozicija pripala je 29-godišnjem Poljaku Piotr Zyla, koji je stigao do svog četvrtog plasmana na podium u karijeri.

Tragičar dana bio je pobjednik iz Garmisch-Partenkirchena i Innsbrucka Norvežanin Daniel Andre Tande, kojem je jak bočni vjetar kod drugog skoka pokvario priliku da stigne do svog najvećeg uspjeha u karijeri, pa je takmičenje završio na 26. mjestu. Daniel je takmičenje završio u suzama, ali za utjehu završio je turnir na najnižoj stepenici podiuma turnira. Norvežanin je današnjim performansom vratio žutu majicu namijenjenu vodećem takmičaru generalnog poretka Slovencu Domenu Prevcu, koji je današnje takmičenje završio na poziciji broj 4.

Naredna stanica Svjetskog kupa je Poljska Wisla, gdje se 14 i 15 januara, održavaju takmičenja na skakaonici HS134.